SSS | novawood.com

SSS

Sıkça Sorulan Sorular

Thermowood

Thermowood; ahşabın dış ortamda yaşadığı olumsuz özellikleri (çürüme, böceklenme, dönme, bükülme vb.) minimize etmek veya ortadan kaldırmak için 320°C fırın sıcaklığında yapılan termal modifikasyon işlemidir. Bu işlem sırasında ahşabın kendi iç ısısı, 180°-220°C sıcaklıklara çıkmaktadır.
Bu sıcaklık ahşabın yanma sıcaklığının çok üzerinde olmasına rağmen, tamamen oksijensiz kapalı bir ortam olduğu için ahşap yanmaz. Thermowood işlemi, ahşabın başlangıç rutubeti, kalınlığı, ahşabın cinsi vb. birçok faktöre göre değişmektedir. Bu işlemden sonra ahşabın bahsedilen birçok olumsuz özelliği ortadan kalkmakta ve her türlü hava şartları için dayanıklı hale gelmektedir.

Üretim Tesislerimiz

Bolu / Gerede Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikalarımız 11.100 m2 kapalı alan olmak üzere toplam 28.000 m2 üzerine kuruludur. Thermowood ve ağaç işleme fabrikası olmak üzere iki fabrika ve depo alanlarından oluşmaktadır.
Ayrıca dört adet kurutma fırınımız da bu alan içerisinde yer almaktadır. Yıllık 20.000 m³’lük Thermowood üretim kapasitesine sahibiz.

Thermowood

Prensipte her ağaç türüne termal modifikasyon işlemi yapılabilmektedir. Bunlardan bazıları; ‘‘Çam, Ladin, Dişbudak, Manolya, Meşe, Kayın ve İroko’’dur. Fakat her ağaçtan en yüksek verim elde edilemeyebilir.

Bunun için renk, doku, fiyat ve müşteri beğenisi göz önünde bulundurularak en uygun malzemelere Thermowood işlemi gerçekleştiriyoruz.

Üretimimizin %95’lik kısmını Thermowood Çam, Thermowood Dişbudak, Thermowood Manolya, Thermowood Ayous ve Thermowood İroko oluşturmaktadır.

CE Sertifikası

CE, bir kalite simgesi olmayıp üzerine iliştirildiği ilgili yönetmeliğin tüm gereklerini karşıladığı anlamına gelen ve AB üyesi ülkeler arasında malların serbest dolaşımını sağlamak amacıyla ortaya çıkan bir işarettir.
Ve bu sertifikanın kapsamı Thermowood ürünlerini kapsamamaktadır.

Sertifikalarımız

– TMT exteriorPlus (Thermally modified Timber) CEN/TS 15083-1:2005
– FINOTROL
– TSE
– ISO 9001:2008
– FSC
– Uluslararası Thermowood Birliği üyeliği

Bakım ve onarım

Dış mekânda kullanılan her ürünün bakıma ihtiyacı vardır. Fakat bazı ürünlere bakım yapılamazken ahşap ürünlere bakım yapılarak yıllar sonra dahi ilk günkü görüntüsüne ulaşılabilmektedir. Bakım yapılabilmesi avantaj olarak düşünülmelidir.

Thermowood işlem görmüş bir malzemenin bu işlemi görmemiş diğer ahşaplara göre bakım süresi çok daha uzundur. Thermowood işlemi görmemiş malzemelere çürüme, mantar, böceklenme, madde atılımları, dönme vs. gibi sorunlardan dolayı sık sık bakım yapmak gerekmektedir.

Fakat Thermowood ürünlerde bu sorunlarla karşılaşılmadığı ve bakım yapma aralığının çok daha uzun olduğunu söyleyebiliriz. Bakım süresi ahşabın üzerine sürülen cilanın UV dayanımına göre değişmektedir.

İçeriğinde pigment oranı fazla olan koruyucular daha uzun süre dayanım sağlamaktadır. Bu süreler 3 yıl ile 7 yıl arasında değişmektedir. Bakım süresini güneş alma açısı ve süresi, iklim şartları gibi koşullar etkilemektedir.

Bakım ve onarım

Doğru uygulama yapıldığı takdirde ahşaplara bakım yapılmazsa sadece dış yüzeyinde UV etkisinden dolayı renk solmaları (grileşme) ve yüzeysel kılcal çatlaklar oluşması görülmektedir. Bakım yapılmaması Thermowood işleminin kazandırdığı olumlu özellikleri etkilememektedir.
Yani bakım yapılmaması halinde de ahşaplarda yine çalışma, çürüme, kurtlanma, böceklenme, dönme vs. görülmeyecektir.

Kullanım alanları

Dış Mekanlar

 • Dış cephe kaplaması
 • Dış zemin kaplamaları (Deck)
 • Havuz kenarı, teras döşemesi
 • Panjur, kepenk
 • Gölgelik ve güneşlik panelleri
 • Kapı ve pencere imalatı
 • Pergole
 • Parapet ve çit
 • Park, bahçe düzeni, peyzaj
 • Bahçe mobilyası
 • Oturma bankları
 • Çiçeklik
 • Çocuk oyun ekipmanları

İç Mekanlar

 • Lamine ve masif parke
 • Masif panel
 • Lambri, separatör
 • Tavan ve çatı altı kaplama
 • Mobilya
 • Kapı ve pencere
 • Sauna kaplama ve mobilyası
 • Banyo, mutfak mobilyası
 • Diğer: Ahşap oyuncak, ahşap hediyelik eşyalar, enstrümanlar

Thermowood bakımı

Önce yüzeydeki kirin temizlenmesi ve gözeneklerin açılması için kumlama, zımparalama, tazyikli su vs. gibi temizleme işlemi yapıldıktan sonra fırça veya rulo ile cila/yağ sürülerek yapılır.
Bakım maliyetleri için Satış Temsilcisine danışınız.

Thermowood

Deck aralarındaki açıklığın minimum 5-6 mm olacak şekilde monte edilmesi gerekmektedir.

İhracat yaptığımız ülkeler

Üretimimizin %45’ini ihraç etmekteyiz. Şu anda 6 kıtada 60 ülkeye ülkeye ihracat yapmaktayız.

Bu ülkelerABD, Afganistan, Almanya, Antarktika, Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, BAE, Bahreyn, Belçika, Bulgaristan, Cibuti, Çin, Danimarka, Estonya, Fas, Filistin, Finlandiya, Fransa, Gana, Güney Kore, Gürcistan, Hırvatistan, Hollanda, Hong Kong, Irak, İngiltere, İran, İspanya, İsveç, İsviçre, Japonya, Kanada, Kazakistan, Kıbrıs, Kosova, Kuveyt, Libya, Lihtenştayn, Lübnan, Macaristan, Mısır, Norveç, Pakistan, Portekiz, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovakya, S.Arabistan, Tacikistan, Uganda, Ukrayna, Umman, Ürdün, Vietnam, Yeni Zellanda, Yunanistan’dır.

Uygunluk

Laminasyon için kesinlikle uygundur. Fabrikamızda lamine ve finger jointli mamüller üretilmektedir. Tutkal olarak Thermowood için en uygunu poliüretan tutkal ve MUF’tur.

Uygunluk

Sağlamlık açısından bir fark yoktur. Fakat daha ekonomik olduğu için tercih edilebilmektedir. Thermowood işlemi gören ahşaplar bir binanın taşıyıcısı niteliğinde kullanılmamalıdır.

Neden Thermowood

a) Teknik Özellikler

 • Çalışma (dönme, bükülme) davranışı minimize edilmiştir
 • Çürümesi, böceklenmesi engellenmiştir
 • Madde atılımları ile hafiflemiştir
 • Uzun ömürlüdür
 • Isı yalıtım özellikleri arttırılmıştır
 • Renk homojenliği sağlanmıştır
 • Dış hava koşullarına karşı dayanıklılığı arttırılmıştır
 • Kolay işlenebilir hale getirilmiştir

b) Faydalı Özellikler

 • Ahşaba estetik ve cazibe kazandırılmıştır
 • Sürdürülebilir ormanlardan elde edilmektedir
 • Hiçbir kimyasal madde kullanılmadan üretilmektedir
 • %100 doğal bir üründür
 • Ekonomiktir
 • Sağlıklıdır

Kimyasal kullanılmamaktadır

Thermowood ürünlerimiz hiçbir kimyasal madde kullanılmadan %100 doğal olarak, ısı, su buharı ve basınç yardımıyla elde edilmektedir.

KARKAS

Karkas kalınlığı uygulama yapılacak olan alana ve malzemeye göre değişmektedir. Karkas kalınlıkları 20–25–40 ve 65 mm’dir. Karkasın deck’ten daha kuvvetli ve kalın olması gerekmektedir ya da karkasın en az üstteki deck’in kalınlığında olması, fakat en doğrusu 40 mm kalınlıkta karkas kullanılmasıdır. Deck altındaki olası göllenmenin ahşaba zarar vermemesi ve hava sirkülasyonunun yeterince sağlanabilmesi için 40 mm daha uygundur.

Zaruri durumlarda 20 veya 25 mm kalınlık da kullanılabilmektedir. Eğimin suyun akışını sağlayacak yeterlilikte olması gerekmektedir.

Cephe kaplamalarında da aynı hususlar geçerlidir.

Cephe kaplamalarının arkasında en az 20 mm hava boşluğu olması gerekmektedir. Ahşabın hava alıp kuru kalabilmesi için bu boşluklar mutlaka bırakılmalıdır. Deck’lerin altındaki hava boşluğunun asgari 25 mm ile 40 mm arasında olması önerilmektedir.
Ahşapların altında göllenmenin oluşabileceği durumlarda karkas kalınlığının minimum 40 mm olması gerekmektedir. Yeterince kuru olmayan zeminlere uygulanacak deck’lerin altındaki hava boşluğunun en az 100 mm olması önerilmektedir (çim, çakıl taşı, toprak gibi)

Evet yapılabilir. Reçine akması, dönme, böceklenme vs. olmadığı için Thermowood ürünler pergole imalatlarında çok tercih edilen bir ürün olma özelliği göstermektedir.
Pergola-Gazebo tarzı yapılarda Thermowood işlemi görmüş ahşapların taşıyıcı özelliği fazlasıyla yeterlidir.

Thermowood yüzey işlemi uygulandığı zaman bu koku kaybolur ve geri dönmez. Eğer yüzey işlemi uygulanmazsa bu koku kademe kademe yok olur, çok yaklaşılmadığı sürece hissedilmez. Yaklaşık 20 gün içerisinde hissedilmeyecek seviyeye gelmektedir.
Thermowood ürünlerde Uçucu Örgensel Bileşik’in (TVOC) normal ahşaba göre daha az olduğu kanıtlanmıştır (VTT 2001).

Masif parkelerde bir hafta bekletilmelidir ancak diğer ürünlerimizde bekletilmeye gerek yoktur.

Teknik anlamda herhangi bir soruna yol açmayacak taleplerin alınması durumunda üretim koşullarımızın uygunluğu da göz önünde bulundurularak ilgili talepleri karşılamaktayız

Standart olarak yumuşak ağaçlarda 1–4 metre arasında; sert ağaçlarda 1–3 metre arasında serbest boy verilebilmektedir. Uzunluklarımız 1200 mm’den başlayıp 300 mm ve katları şeklinde ilerlemektedir. Sabit boy talepleri karşılanabilmektedir ancak bu durumda zayiatlardan dolayı ek maliyetler doğmaktadır.
Ürünlerimiz genel olarak uzun boylarda tedarik edilmektedir. Bunun dışında alternatif bir çözüm olan finger joint (boy ekleme) üretimi yaparak 6 metreye kadar istenen boylarda malzeme tedarik edilebilmektedir

Uygulama yapmıyoruz. Ancak uygulama yapabilen profesyonel çözüm ortaklarımız mevcuttur ve talep edilmesi durumunda bu firmalara yönlendirmeler yapılmaktadır.

Şirketimiz endüstriyel anlamda üretim ve Ar-Ge faaliyetlerinde bulunan bir kurumdur. Bu nedenle şirketimiz konsantrasyonunu tamamen zamanında tedarik, kaliteli hammadde ve üretim safhalarına yönlendirmektedir. Yurtiçi ve yurtdışı birçok projeye malzeme tedariği yapılmaktadır.

Fakat uygulama yapmamamıza rağmen müşterilerimize bu konuda tam destek sağlıyoruz. Sistem detaylarının çizimleri, teknik şartname, uygulama önerilerini bütün müşterilerimizle paylaşıyoruz.

Uygulama konusunda profesyonel çözüm ortaklarımızla müşterilerimizi buluşturup iş sonuçlanıncaya kadar iletişim halinde kalıyoruz.

Ürünlerimizin Thermowood işlemi gördüğüne dair garanti verilebilmektedir. Ancak ahşap da tüm doğal ürünler gibi zaman içerisinde çevre koşullarına göre reaksiyon gösterebilmektedir

Tüm profillerimiz için dıştan dışa ölçülendirme yapıldığından dolayı profillerin değişmesinden kaynaklı fiyat farkları bulunmamaktadır. Özel profillerde müşterilerin çizimlerini yollaması durumunda bu tarz bir çalışma, profil bıçaklarının bedeli karşılığında yapılmaktadır.

Hammadde tedariki ile ilgili fiyat farklarından kaynaklanmaktadır. Ayrıca geniş malzemelerde temiz ahşap yüzeyinin elde edilme oranı dar malzemeye oranla daha düşük olması da en büyük etkenlerdendir.

Yapılabilmektedir. Ancak bu durumda hammaddenin kalitesinden kaynaklı sorunlardan şirketimiz sorumlu olmamaktadır.
Nitekim Thermowood işleminin doğru bir şekilde gerçekleşmesi için belirli bir kalitede hammadde zorunluluğu vardır.

Stoklar zaman zaman değişmekle birlikte genellikle Thermowood olmuş ve olmayı bekleyen 5000 m3 arası stok bulundurmaktayız.

4 adet kurutma ve 3 adet Thermowood fırınına sahibiz.
Yıllık Thermowood kapasitemiz 18.000 m3’tür.

Fabrikamızda boya makinesi bulunmaktadır. İstenildiği takdirde, arkası dahil 6 tarafı boyanmış şekilde ürün verebiliyoruz.

Deck üzerine temasın cepheden daha fazla olması ve güneş ışınlarını dik aldığı için bakım süreleri daha kısadır. Cepheler güneşi yalnızca birkaç saat alır ve onu da dik açıyla almaz. Fakat deck’ler yerine göre güneş doğuşundan batışına kadar da alabilir. Bunun dışında deck’lerin üzerinde bir sirkülasyon söz konusudur.

Özellikle insan sirkülasyonunun fazla olduğu yerlerde bu süre daha da kısalmaktadır.

Bir diğer sebep de ahşabın üzerinde su damlacıklarının ahşap kuruyana kadar belirmesi ve doğal olarak bir mercek vazifesi görmesidir.

Thermowood işlemi yoğun enerji gerektiren bir işlem olmanın yanında işlem esnasında ahşap içerisindeki nem kaybından dolayı ahşapta da ölçü kayıpları yaşanmaktadır.
Bu nedenle Thermowood işlemi görmüş ahşaptan elde edilen ürünler fırın kurusu ürünlere nazaran maliyeti daha yüksek ürünlerdir

Bu konuyla ilgili çalışmalarımız devam etmektedir ve 2018 yılı itibariyle doğru vida tedariki de şirketimiz tarafından sağlanacaktır.

Kalınlık olarak sınırımız 50 mm’dir.

180°C’lik Thermowood işlemi görmüş ahşapların dış mekanlarda kullanılmasını önermemekteyiz.
Ağaç türlerine göre değişkenlik göstermekle beraber elde edilen sonuçların olumlu olmadığı kanıtlanmıştır.

Dış mekan kadar gerekli değildir. Ancak renk homojenliği ve böcek yapmadığı için tercih edilebilir. Thermowood ürünlerde sistre işlemi gerçekleştirilmesinden sonra her zaman aynı rengin yakalanmasından dolayı iç mekân kullanımlarında tercih edilebilir.

Cephe için her ikisi de kullanılabilir ancak zemin için sert ağaç daha uygundur. İkisinde de yine novathermowood ürünlerinin sağladığı avantajlar aynıdır. Çürüme, böceklenme, dönme gibi konularda sağladığı avantajlar eşit iken yumuşak ağaçların sert ağaçlara kıyasla darbeye karşı dayanımı daha azdır.
Dolayısıyla çizilme, ezilme ve kırılmaya karşı mukavemetleri daha azdır. Sert ağaç kullanımı bu açıdan daha avantajlıdır.

Hayır kesinlikle değildir. Sert ağaçlar yumuşak ağaçlara göre daha dayanıklıdır. Ancak cephede kullanıldığında yumuşak ağaç kullanmak da sorun teşkil etmemektedir.

B Kalite ürünlerde budak sayısı daha fazla, daha büyük ve budaklarda çatlak olup, düşer budak mevcudiyeti de bulunmaktadır.

İsveç çamı yapısı gereği Thermowood işleminde iyi sonuçlar vermemektedir. Yellow Pine yıllık halkaları geniş olduğu için, geniş hareli bir ağaç türüdür ve Thermowood işlemi sonrası kabuklanma problemi yaşamaktadır.

Ahşap cephe kaplamanın altında, en az kendi kalınlığı kadar (min. 20mm) boşluk bırakılmalıdır. Bu boşluk hava sirkülasyonu yapmasına imkan tanır ve ahşabın kurumasını sağlar.
Bununla ilgili detay çizimlerimizi Satış Temsilcilerimizden talep edebilirsiniz.

Bu önemli ve dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Ağaçların maktalarının (baş kısımlarının) duvar ile birleştiği yerlerde asgari 30 mm boşluk bırakılması gerekmektedir.

Paralel birleşmelerde ise bu boşluk 20 mm olmalıdır.

TMT sertifikası Almanya’da akredite olmuş kuruluşlarca verilen, Thermowood malzemelerin Avrupa normlarında ve TSE standartlarında yer aldığı şekil olan TMT (Thermally Modified Timber-Termal Modifiye edilmiş Ahşap) malzemelerin, Avrupa teknik normlarına göre,
dış hava koşullarında dayanıklılık, sağlamlık, çalışma, boyutsal kararlılık gibi hususlarda testler yapan ve sertifikalandırma hakkına sahip kuruluşların, Thermowood işlemi ve bu işlemin kalitesi ile ilgili verdiği kalite belgesidir.

Isıl işlem aslında Vikinglerden beri kullanılan bir yöntemdir.
İlk ısıl işlem çalışmalarını ise 1930’lu yıllarda Alman bilim adamları yapmış olup, Thermowood teknolojisi 1990’lı yılların sonlarına dayanmaktadır.

Projelerimize “Referanslar” sayfasından ulaşabilirsiniz. İstenildiği takdirde yerinde gözlem yapılabilir.

Bu konuyu web sayfamızda “Referanslar” kısmında inceleyebilirsiniz.
Phone: +90 216 545 66 82
Fax: +90 216 325 96 63
Merkez: Küçükkcamlıca Mah. Bulgurlu Cad. No: 32 34696 Üskudar-İstanbul / Türkiye Fabrika: Gerede Organize Sanayi Bölgesi No: 101-2 Gerede-Bolu / Türkiye
TurkeyEnglishGermanFrench