Novathermowood | novawood.com

Nasıl hissettiğiniz nasıl yaşadığınıza bağlıdır, yaşam alanlarınızda en iyisi için çalışıyoruz.

Thermowood, ahşabı sizinle birlikte sürecek yolculuğunda en doğal ve mükemmel haliyle korumak için uygulanan bir ısıl işlem yöntemidir.Ahşaba ısıl işlem uygulaması ilk olarak 1930’lu yıllarda Alman bilim adamları Stamm ve Hansen ve 1940’lı yıllarda Amerikalı bilim adamı White tarafından yapılmıştır. 1950’li yıllarda Bavendam, Runkel ve Buro bu konu hakkındaki araştırmalarını sürdürmüşlerdir. 1990’lı yılların başlangıcında ise VTT (Finlandiya Araştırma Merkezi), ısıl işlem konusundaki araştırmalarını derinleştirmiş ve sonucunda Thermowood üretim yöntemi geliştirilmiştir. Ahşap malzemenin asgari 180⁰C’ye kadar ısıl işleme tabi tutulup buharla korunmasına ‘‘Thermowood işlemi’’ denir. Thermowood işlemi; buharın ahşabı koruması dışında, ahşapta meydana gelen bazı kimyasal değişiklikleri de ortaya çıkarmaktadır.

Thermowood işlemi ile ahşabın rengi, içinde bulunan glikozun karamelleşmesi nedeniyle değişmektedir. Normal ahşaba göre daha stabil, çürümeye karşı dayanımlı ve yalıtım özellikleri de artmıştır. Malzemenin çalışma eğilimi de büyük oranda azalmıştır.

İşlem Aşamaları

1. Aşama

Kurutma; ısı kullanılarak fırın sıcaklığı hızlı bir şekilde 100⁰C ye çıkarılır. Sonra, ısı sürekli bir şekilde 130⁰C ye yükseltilir, bu süre içerisinde ağaç kurutulur ve nem sıfıra indirilir.

2. Aşama

Isıl işlem; ahşabın içindeki sıcaklık su buharı ile 180⁰C (Thermo S) ve 212⁰C (Thermo D)’ye çıkarılır. Hedef sıcaklığa ulaşıldığında, bu süre  2-3 saat uygulanır.

3. Aşama

Soğutma ve nemlendirme; son bölümde, su spreyi sistemi kullanılarak ahşabın ısısı 80⁰C – 90⁰C ‘ye düşürülür ve ahşabın nemi % 4–6 ‘ya ulaşıncaya kadar devam edilir.

SİZİNLE YAŞLANACAK DOĞAL ÜRÜNLER

Ölçüsel Kararlılık: ödünsüz kalitede kararlıyız.
25 yıl Biyolojik Dayanıklılık: doğa ve İnsanın eşsiz uyumu Sizi doğanın huzuru ve konforuyla buluşturuyoruz.
Hava Koşullarına Dayanıklılık: Yazda, Kışda hep aynı güzellikte novathermowood ürünleri ile iklim koşullarına uygun, Kaliteli ürünler üretiyoruz.
Üstün Kalite: kaliteyi göreceli bir kavram olmaktan çıkarıyoruz. Yaşadığınız her yerde, novawood kalitesi ile farkı hissedeceksiniz.
%100 Doğal Kimyasal İçermez: Doğalı yaşamanın verdiği huzuru, keyifle üretiyoruz. İyi olanı hissetmek için, doğallığını bozmadan, geliştirerek size sunuyoruz.
Sürdürebilirlik: sürdürebilir ham-madde sürdürebilir kalite.

AHŞABIN DAYANIKLI OLMASININ BİR SEBEBİ VAR
Termal modifiye edilmiş ahşabın stabilitesi ve dayanımı artar.

Ahşap %50 selüloz, %23 hemiselüloz, %20 lignin (şeker), %7 diğer ekstraktif maddelerden oluşmaktadır. Termal modifiye edilmiş ahşap, reçine ve diğer ekstraktif maddeler ile bağlı OH (Hydral) gruplarının ahşaptan arındırılması ile oluşmaktadır.
Böylelikle ahşabın içerisine su alımı azaltılır ve doğru orantılı olarak ahşabın çürümesi ve çalışması minimum seviyeye indirgenmiş olunur. Ahşabın dayanımının yüksek oluşunun diğer nedeni selülozun kristalleşmesidir. Hemiselülozun değişimi ahşabı dayanıklı hale getirmektedir. Burada hemiselüloz fulfural(yağ) ve karboksilik asite ayrılır. Isıdan dolayı gerçekleşen ligninin (şeker) karamelleşmesi ahşabın daha koyu bir renge sahip olmasını sağlamaktadır.

“Doğanın Bize, Bizim Size Armağanımız”

Phone: +90 216 545 66 82
Fax: +90 216 325 96 63
Merkez: Küçükkcamlıca Mah. Bulgurlu Cad. No: 32 34696 Üskudar-İstanbul / Türkiye Fabrika: Gerede Organize Sanayi Bölgesi No: 101-2 Gerede-Bolu / Türkiye
TurkeyEnglishGermanFrench